Co mógł jeść Jezus? Nauka z Biblii

 Co jadł Jezus? Gdybyś wiedział, czy próbowałbyś zmienić swoją dietę dla poprawy zdrowia? Dowiedz się jak możesz skorzystać z diety, którą stosował Jezus.

 AJ Jacobs, autor Roku Życia Biblii, i dr Don Colbert dyplomowany lekarz rodzinnym oraz dietetyk studiowali Biblię szukając wskazówek dotyczących właściwości odżywczych diety Jezusa.

Czym różniła się jego dieta?

 Ludzie w czasach Jezusa jedli głównie pokarmy roślinne. W tym regionie świata popularne były, soczewica, produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, daktyle, orzechy i ryby. Na przekąski, niektórzy nawet zjadali pewien gatunek szarańczy! Wszystkie te produkty pod względem właściwego odżywiania są satysfakcjonujące, bez nadmiaru tłuszczów i cholesterolu.

W większości spożywano żywność w surowej postaci, co przynosi dodatkowe korzyści dla zdrowia. Surowe jedzenie wymaga starannego przeżuwania, powoduje to dodatkowe spalanie kalorii. Gotowanie pokarmów nie podnosi ich wartości odżywczych.  

Ponadto, bez możliwości odpowiedniego przechowywania mięsa (brak lodówki), trudniej było zjeść duże ilości mięsa w każdym posiłku. Dlatego jest prawdopodobne, że Jezus i jego zwolennicy jedli mało mięsa. 

Jacobs i  Colbert  są przekonani, że ludzie z czasów Jezusa odżywiali się przeważnie dietą roślinną, uważają również, że nasze ciała przystosowane zostały do jedzenia głównie pokarmu opartego o dietę roślinną – podobną do tej, którą stosował Jezus.

Jakie badania naukowe prowadzono? 

Aby ocenić, do jedzenia, których pokarmów nasze ciała są potencjalnie przystosowane, naukowcy badali nasze uzębienie i stwierdzili, że ludzie są bardziej przystosowani do diety roślinnej z małą zawartością mięsa.

 W naszych ustach, mamy cztery kły, osiem przednich zębów i wiele zębów trzonowych, w zależności od naszej historii stomatologicznej. Nasze cztery kły służą do rozrywania mięsa. Więcej tego typu zębów znajduje się w pyskach mięsożerców, takich jak aligatory, wilki czy rekiny. Naszych osiem przednich zębów, znanych jako siekacze, służy do gryzienia owoców i warzyw. Większość zębów to trzonowce, które znajdują się z tyłu jamy ustnej. Są one wykorzystywane do mielenia i miażdżenia nasion i roślin.

Ponieważ większość naszych zębów to zęby trzonowe, Dr Colbert  uważa, że nasze ciała są głównie przeznaczone dla diety roślinnej. Drapieżniki, mają w szczęce więcej niż cztery kły, które przeznaczone są do odgryzania kawałków mięsa.

Ponadto, nasza ślina jest zasadowa i zawiera enzym amylazy, który jest przeznaczony do trawienia roślin i węglowodanów. Po przeanalizowaniu tego i porównaniu ze zwierzętami, Dr  Colbert  zakłada, że ludzie są bardziej przystosowani do trawienia roślin niż mięsa. Drapieżniki, mają kwaśną ślinę bez enzymu amylazy. 

Potwierdza to również długość naszych jelit w porównaniu do jelit ssaków mięsożernych. Nasze jelita są cztery razy dłuższe niż wynosi nasza wysokość. U mięsożernych przeciętnie jelita są tylko dwa razy dłuższe, jak ich wysokość. Pozwala to na przejście mięsa przez układ trawienny szybko, zanim zacznie gnić. 

Nasza droga pokarmowa wymaga więcej czasu do przetwarzania węglowodanów złożonych. Jednak, gdy jemy mięso, ma ono większe szanse utknięcia w naszych jelitach – powoduje to zaparcia lub wzdęcia. W rzeczywistości, ponieważ Jezus i ludzie wokół niego jedli głównie pokarmy roślinne z małą ilością czerwonego mięsa, nie ma wzmianki w Biblii o „zaparciach”.

Jaka dieta jest podobna do Jezusowej?

Na podstawie zapisów biblijnych i historycznych, Jezus najprawdopodobniej jadał według diety podobnej do śródziemnomorskiej, która obejmuje żywność, taką jak: kapusta, orzechy, oliwa z oliwek, soczewica i zupy. Także pieczone ryby.

AJ Jacobs i Dr  Colbert  opracowali zestaw wskazówek w jedzeniu, aby bardziej upodobnić dietę do sposobu odżywiania Jezusa

1.  O jakiej porze jesz śniadanie i jaka jest przerwa między posiłkami: Jezus jadł śniadanie bardzo wcześnie, więc mógł mieć energię i paliwo na cały dzień pracy. Musisz wstawać codziennie rano po 12 godzinach od ostatniego posiłku z poprzedniego dnia. Jeśli jadłeś o 6 po południu, należy zjeść śniadanie następnego dnia o 6 rano.

2.  Pyszny obiad: Wiele osób je obiad w pośpiechu przy swoich biurkach w pracy, patrząc wilkiem w swój talerz. Kluczem do jedzenia jak czynił to Jezus z obiadem, największym posiłkiem było zjeść go w jak najbardziej miłej atmosferze.

3.  Zjedz lekką kolację do godziny osiemnastej: Twój układ pokarmowy nie powinien pracować na najwyższych obrotach, kiedy przychodzi pora do spania. Zjedz kolację, jak to tylko możliwe, wczesnym wieczorem.  

4.  Wino do posiłków: Należy uprzedzić, że jadalnia nie powinna być mylona z winiarnią. Wino odegrało ważną rolę w życiu Jezusa i dla zdrowia. Pili czerwone wino do posiłków. Jest to dobre dla serca. Ale nie przesadzaj!