Najbardziej wstydliwa funkcja naszego organizmu.

Wszyscy to robimy, rzecz w tym ile? Co gazy mówią o stanie naszego organizmu? Co jest normalne, co nie i co można zrobić?

Dziś pomówimy o najbardziej wstydliwej funkcji naszego organizmu i o tym, co mówi o stanie naszego zdrowia. Chciałbym, aby wszyscy zdobyli się na to, aby mówić o tej sprawie, bo przemilczając ją niejednokrotnie ryzykujemy.

Tej funkcji naszego organizmu wstydzimy się najbardziej. Wiatry, wzdęcia – to jest zjawisko normalne. Wszyscy je mamy, pytanie ile?

Jak myślisz ile gazów wydobywa się z Ciebie dziennie?

1,9 litra dziennie, oczywiście przeciętnie. Przeciętnie gazy wydobywają się z nas czternaście do piętnastu razy dziennie. Wzdęcia mogą być znakiem ostrzegawczy, że w naszym organizmie dzieje się coś nie tak.

Dlaczego u jednych ludzi wydziela się więcej gazów a u innych mniej? Dodam jeszcze, że u mężczyzn i u kobiet powstaje mniej więcej ta sama ich ilość i zapach jest ten sam.

Dlaczego gazy męża są bardziej cuchnące?

Być może, dlatego, że spożywa więcej produktów zawierających siarkę.

Tylko osiemdziesiąt procent gazów pochodzi z jelit, dwadzieścia procent to gazy, które połykamy. Powstają jako efekt niepożądany procesu przetwarzania pożywienia przez bakterie. W ten sposób organizm usuwa gazy powstałe w procesie trawienia.

Problemy pojawiają się, kiedy gazy powstają cały czas. Wówczas mamy wzdęty brzuch i odczuwamy dyskomfort. Bardzo często problemy ze wzdęciami mają osoby z uczuleniem na gluten, choć wydaje im się, że to normalne. Mamy do dyspozycji rozmaite produkty bezglutenowe. Inna grupa to pacjenci uczuleni na laktozę.