Badacze ostrzegają, że aluminium działa na organizm człowieka niczym trucizna.

Organizm współczesnego człowieka jest narażony na zbyt częsty kontakt ze szkodliwymi związkami aluminium. Od dawna wiadomo, że aluminium (glin) jest metalem neurotoksycznym.    Są liczne dowody na to, że skażenie organizmu jego związkami powoduje nie tylko chorobę Alzheimera, ale wiele chorób neurologicznych, w tym demencję, autyzm i chorobę Parkinsona.

Nowe badania, przeprowadzone w Keele University w Wielkiej Brytanii są w kwestii toksyczności aluminium przełomem.

Naukowcy wykazali, że wysoki poziom tego metalu w mózgu prowadzi do choroby Alzheimera.

Aluminium przenika bezpośrednio do centralnego układu nerwowego.

Uszkadza tkanki mózgu i prowadzi do choroby zwyrodnieniowej, a także może pogorszyć pracę tarczycy oraz zwiększyć łamliwość kości.

Aluminium w przeciwieństwie do żelaza i miedzi, nie ma żadnej znanej funkcji biologicznej. We krwi jest przenoszone przez transferrynę, czyli proteinę, która przenosi także żelazo.

Gdzie znajduje się aluminium?

Podczas testów laboratoryjnych aluminium znaleziono w ogromnej liczbie produktów, od żywności i napojów począwszy, na produktach konsumenckich i lekach skończywszy:

  • W lekach: środki przeciwbólowe, środki zobojętniające kwas, środki przeciw biegunce i w dodatkach typu stearynian magnezu.

  • W szczepionkach. Według niektórych naukowców aluminium jest bardziej toksyczne niż rtęć, która… również znajduje się w szczepionkach.

  • Aluminium stosowane jest przy produkcji kosmetyków: środków do pielęgnacji ciała, dezodorantów, antyperspirantów, filtrach w kremach przeciwsłonecznych, szamponach, pastach do zębów.

  • Aluminium znajduje się w opakowaniach do żywności: w folii, w puszkach, kartonach na soki oraz w garnkach z niego wykonanych.

  • W żywności:

E 173 – aluminium – środek barwiący cukierki na kolor srebrny i dekoracje stosowane na wypiekach.

E 541 – fosforan aluminiowo-sodowy – środek emulgujący, dodawany do pieczywa i ciasta.

E 554 – krzemian aluminiowo-sodowy – środek przeciwzbrylający, stosowany w soli, cukrze, gumach do żucia.

E 556 – krzemian aluminiowo-wapniowy – środek przeciwzbrylający, stosowany w gumach do żucia.

E 559 – krzemian aluminiowy – uznany za „nieszkodliwy”.

 

 

Aluminium stosuje się podczas produkcji sera topionego i w niektórych metodach konserwowania. Także biała mąka, jest dlatego biała, że jest poddawana procesowi wybielania, w którym znajdują się związki aluminium i potasu. Badania wykazały, że szczególnie skażone tym metalem są puszkowane konserwy warzywne i owocowe, zwłaszcza te o kwaśnym odczynie.

 

Wpływ temperatury na zawartość aluminium.

Co jest naprawdę zaskakujące – aż do 139,2 mg aluminium może być zjedzone przez jedną osobę w jednym posiłku w zależności od tego, jak jest on przygotowywany. Powszechną praktyką na świecie jest gotowanie, przygotowywanie i przetrzymywanie żywności w opakowaniach z aluminium.

Gdy aluminium jest zimne, jego przenikanie do żywności jest na poziomie minimalnym. Jednak gdy żywność przygotowywana jest w temperaturze ok. 150 stopni, przenikanie aluminium do żywności jest alarmujące. Uczeni przebadali 5 różnych rodzajów mięsa – zostały one opakowane w folię aluminiową i gotowano je w piekarniku w temperaturach ponad 150 stopni. Odkryto, że poziom koncentracji aluminium wzrósł o 378% w mięsie czerwonym, a w drobiu o 215 %.

Źródło: Freedigitalphotos.net

 

Jak usunąć aluminium z organizmu?

Świetnym sposobem na usunięcie aluminium w prosty sposób jest odkwaszenie organizmu, gdyż metale wtedy są mniej reakcyjne i wyrządzają znacznie mniej szkód. Silnie zasadowe surowe warzywa i owoce (seler, pietruszka, burak, jarmuż, ogórek, szpinak, jabłka) są jednocześnie detoksyfikujące i skutecznie wspomagają mechanizmy oczyszczania organizmu z metali ciężkich, w tym aluminium.

Nieocenionym warzywem jest czosnek, który pomaga zwiększyć zdolności neutralizacyjne organizmu i zmobilizować go do usuwania aluminium w szybkim tempie.

Codzienna szklanka soku z marchwi z dodatkiem cytryny potrafi zdziałać wiele dobrego w naszym organizmie.

Wysokie dawki witaminy C usuwają nie tylko aluminium, także inne metale ciężkie, takie jak rtęć, kadm i ołów. Powszechnie stosowane zioła w celu odtrucia organizmu to żółty imbir, brunatnica oraz kolendra.

 

Pomocny może być także glon (alga) zwany chlorellą. Niedawne badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że chlorella usuwa aluminium m.in. z kości lepiej niż jakikolwiek inny znany czynnik odtruwający. Ściana komórkowa chlorelli zawiera sporopolleinę – jest to unikalna substancja, która wiąże metale nieodwracalnie, w ten sposób toksyny wydalane są z organizmu.

 

Źródło: Zmianynaziemi.pl

 

Mój komentarz:

Zapewne nie zdawałeś sobie sprawy, że jesteś tak sukcesywnie zatruwany związkami aluminium. Być może nie wiedziałeś też, czym to grozi twojemu organizmowi. Czy teraz też dziwi cię, że coraz młodsze osoby chorują na chorobę Alzheimera, demencję, kłopoty z pamięcią, autyzm czy chorobę Parkinsona. Przecież jesteśmy z każdej strony otoczeni aluminium Stał się on metalem XX wieku, przyczyniając się tym do zguby ludzkości.

Kończy się sezon wakacyjny a co za tym idzie i pora na grilla, ale na przyszłość warto o tym wiedzieć.

Zapamiętaj:

  • najwięcej związków aluminium wchłaniasz piekąc na grillu lub w piekarniku mięso w folii aluminiowej, lub na tackach aluminiowych.
  • Gotując lub smażąc, przygotowując i przetrzymując żywność w opakowaniach z aluminium lub w naczyniach aluminiowych.
  • Spożywając puszkowe przetwory warzywne, szczególnie o smaku kwaśnym.( były one wcześniej podgrzewane w procesie technologicznym w celu ich pasteryzacji).
  • Aby pozbyć się z organizmu metali ciężkich i aluminium warto poddać się oczyszczaniu organizmu stosując: silnie zasadowe surowe warzywa i owoce (seler, pietruszka, burak, jarmuż, ogórek, szpinak, jabłka). Codzienna szklanka soku z marchwi z dodatkiem cytryny. Wysokie dawki witaminy C. Pomocny może być także glon (alga) zwany chlorellą.