SÓL I CAŁA PRAWDA O SOLI

Solić dowoli, czy jednak sól ograniczać?

Jaką sól wybrać – morską czy z kopalni? Warzoną, jodowaną, czy nieoczyszczoną i dlaczego jest to ważne?

Sól jest dla naszego organizmu niezbędna, ale należy wiedzieć, której soli używać.

Nie musisz bać się nadciśnienia, jeśli tę wiedzę właściwie wykorzystasz.

Problem ten dotyczy wszystkich, ponieważ każdy z nas używa soli kilka razy dziennie i nikt nawet o tym nie pomyśli, że jego działania mogą w konsekwencji przyczynić się do całkiem poważnych chorób. Należy zdać sobie sprawę również z faktu, że sól rafinowana zawarta jest prawie we wszystkich przetworzonych produktach spożywczych znajdujących się na półkach sklepowych.

„Jak zapewne wiesz mówi się, że mamy trzy tak zwane „białe śmierci”. Są to substancje, których systematyczne spożywanie może doprowadzić do ciężkich schorzeń, a w konsekwencji przyspieszonej śmierci. Jest to biały cukier, biała mąka i biała rafinowana sól.

Dziś zajmę się solą.
Typowa sól oczyszczona znajdująca się w sklepach, zawiera około 99% chlorku sodu z chemicznymi dodatkami antyzbrylającymi i innymi związkami. Są to: fosforan trójwapniowy, dwutlenek krzemionkowy, związek żelazowo-sodowy, sód krzemowo-glinowy i inne.

Chociaż te nazwy nie wydają się zbyt groźne, to we wspólnej kombinacji – jak pokazują fakty – biała sól powoduje przeróżne choroby. Niektórzy producenci dodają do niej cukier czy chemiczny jod. Sól jodowana w zależności od kraju, może zawierać na 1,6 g około 122 mcg jodu. Uważa się, że 100 mcg jodu zapobiega powstawaniu woli i w tym właśnie celu, jest stosowane jodowanie soli.

Należy tutaj dodać, że zbyt duża ilość jodu jest łączona z niektórymi schorzeniami tarczycy, z tym że ta sama dawka dla pana X może być już za duża dla pana Y. Zależy to głównie od metabolizmu jodu w organizmie danego człowieka.

Sól oczyszczona jest powiązana z takimi chorobami jak: osteoporoza, odma czy nadciśnienie.

Jest wiele badań klinicznych potwierdzających niski poziom jodu w danym rejonie, w glebie i organizmie człowieka, co związane jest z o wiele większym występowaniem woli tarczycy. Nie należy jednak zapominać, że chemiczne jodowanie soli i jej konsumpcja ( bez jednoczesnej suplementacji innymi mikroelementami) niekoniecznie zapewni nam właściwą pracę tarczycy. Do tego by nasza tarczyca mogła efektywnie użyć jodu, a organizm mógł zamienić nieefektywny hormon T4 na aktywny T3, musimy suplementować również selen i cynk.

Nierafinowana sól jest absolutnie niezbędna do zachowania zdrowia, ma silne działanie antybakteryjne i anty-pasożytnicze, o czym pisze dr. Randy Baker Santa Crous. Taka sól zawiera średnio około 80 minerałów, w tym potas, który zapewnia balans sodu na zewnątrz i wewnątrz membran komórkowych.

Kolejne mikroelementy, bez których można zapomnieć o zdrowych stawach, kościach, mięśniach, nerwach czy metabolizmie enzymatycznym to: bor, krzem i cynk. Taka nieoczyszczona sól da nam niezbędne mikroelementy, bez nich choroba szybko się pojawi.

Sól nierafinowana działa alkalicznie, co pomaga zachować właściwe pH organizmu. Dodatkowo neutralizuje wolne rodniki, pomaga w detoksykacji, oraz pomaga zachować właściwy balans systemu hormonalnego i odpornościowego ( mówi o tym dr Dawid Brownestein).

 

Gdzie, zatem znaleźć dobrą sól nierafinowaną?

Kraje nadmorskie zazwyczaj korzystały z techniki odparowywania wody morskiej, dzięki czemu odzyskiwano sól. Jakkolwiek była to świetna sól z mórz czystych, tak dzisiaj jest to przeszłość. Aby zrozumieć, dlaczego dzisiejsza woda morska nie jest dobrym źródłem, wystarczy popatrzeć na mapę prądów morskich i rzek wpadających do mórz i oceanów. Rzek będących dzisiaj rzekami ścieków z pól, na których stosuje się nawozy sztuczne i herbicydy. Fabryk stosujących wszelkiego rodzaju chemikalia, czy też naszych domostw, stosujących chemiczne kosmetyki czy środki czystości.

Po powyższym, łatwo można zdać sobie sprawę, że to wszystko ląduje w oceanach, łączy się z wodą morską i z solą, a następnie z tej wody odzyskuje się sól. Jeśli ktoś ma wątpliwości, że ta sól może być niebezpieczna dla zdrowia, niech poprosi laboratorium o analizę soli morskiej pod kątem zanieczyszczeń lub poprosi producenta o takie dane.

Ja tak uczyniłem z kilkoma producentami u wybrzeża Francji i od tej pory przestałem tę sól stosować. To samo dotyczy wszystkich innych producentów u wybrzeży Ameryki Północnej czy Południowej.

Używając soli pochodzącej z tych źródeł, narażasz swe zdrowie spożywając dodatkowe ilości wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń w postaci substancji chemicznych i metali ciężkich zawartych w wodzie morskiej.

Doskonałą solą jest ta, pochodząca z kopalni. Jednak pod warunkiem, że nie była oczyszczana czy warzona i w zasadzie nie ma znaczenia, w jakim kraju jest ta kopalnia. Najbardziej znaną jest sól himalajska, ale równie dobra jest nasza Polska sól z Kłodawy. Inne Polskie kopalnie, chociaż mają doskonałą sól, to ją oczyszczają lub ważą, Przez co staje się w konsekwencji substancją toksyczną.

Sól oczyszczana zawiera około 99% chlorku sodu, a sól nieoczyszczona średnio 82-97% chlorku sodu, a reszta to mikroelementy, których nie znajdziesz w soli oczyszczonej. Ta różnica kilku procent, daje ogromną różnicę w zachowaniu naszego zdrowia.”

 

Źródło:http://www.naturopathopinion.com/

Mój komentarz:

Co należy zapamiętać?

Opracowanie to powinno w zrozumiały sposób wyjaśnić, dlaczego sól jest tak ważnym składnikiem naszej codziennej diety. Nie należy jej ograniczać- oczywiście w granicach zdrowego rozsądku, ponieważ zawarte w niej mikroelementy są dla naszego organizmu niezbędne. Dostarczając je w postaci suplementów nigdy nie osiągniemy takiego stopnia ich przyswajania przez nasz organizm jak w naturze.

Rozumiesz teraz, dlaczego sól morska tak bardzo reklamowana nawet przez producentów żywności ekologicznej, nie jest dzisiaj dobrą alternatywą dla naszego zdrowia. Tak duży stopień zanieczyszczeń wody morskiej metalami ciężkimi i substancjami chemicznymi, czyni ją naprawdę toksyczną.

Używaj wyłącznie soli himalajskiej lub naszej rodzimej kłodawskiej, jest to sól nierafinowana, zawierająca wszystkie niezbędne składniki mineralne dla naszego organizmu.